This is a two-part question: A 12-pack of bottled mineral water sells for $3.85. For the following,
state whether to use multiplication or division for the specified amount:
a) The cost of one bottle of water:
b) The cost of four 12-packs of water:

Relax

Respuesta :

Answer:

The cost of one water bottle of water would be division, The cost of four 12-packs of water is multiplication.

Step-by-step explanation: