A juice and two sandwiches cost $70.00. A juice and four sandwiches cost $130.00. What is the cost of a sandwich?

Relax

Respuesta :

Answer:

a sandwich = $30

Step-by-step explanation:

Reason why is because when it added 2 more sandwiches it added 70 with 30 2 times which equals 130.