jaid3ntran
jaid3ntran jaid3ntran
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Gina bought 6 containers of yogurt for $4. How many containers of yogurt could Gina buy for $12?​

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2020

Answer: 18

6 containers of yogurt is 4 dollars, that means every 4 dollars is 6 containers.

Now, divide 12 by 3, and you will get the factor you need.

12 ÷ 4 = 3

Now, multiply this number by 6 and get the answer.

3 x 6 = 18.

Hope this helped you!

Answer Link

Otras preguntas

Which is the graph of 5x + 4y ≥ 2?
I'm having a little trouble with it,
I NEED HELP ASAP A triangle with sides 3, 4 and 6 is ___________ Select one: a. obtuse b. acute c. right
Help me please lol (will give brainliest) ^^
16 Select the correct answer. St. Charles school's music community is organizing a fundraiser. They want to create a simple but attractive website. However, the
CAN SOMEONE PLS HELP ME
in the figure center of the circle is point O and OPR =50° AND PQR + PRQ help me on this ​
If consumers expect the price of a good to increase in the near future then immediate demand for that good will be __________. A. stopped B. increased C. decrea
The lines shown below are parallel. If the green line has a slope of -4, what is the slope of the red line?
Help I suck at this Please Help Me!