Wolfycat0427
Wolfycat0427 Wolfycat0427
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

You buy 5 pounds of potatoes for $35. How much does one pound cost?

Relax

Respuesta :

610470 610470
  • 23-10-2020

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link
esval09
esval09 esval09
  • 23-10-2020

Answer:  $7

Step-by-step explanation: 35 divided by 5= 7   so $7

Answer Link

Otras preguntas

64^2/3 does anybody know how to do this?
An equation with no solutions 3x + 7 = X + 3
a solid cube of side 8cm is dropped into a cylindrical tank of radius 7cm . calculate the rise in the water level if the original depth of water was 9cm​
please help I'll give brilliantist:)​
Bramble Corp. can produce and sell only one of the following two products: Oven Contribution Hours Required Margin Per Unit Muffins 0.2 $6 Coffee Cakes 0.3 $7 T
2/5 + 2/5 Help my sister
Please help please no links!!!!!!!!!!!
30 grams FO2 to molecules
Math Problem Please Help . . . . . . . . . . ONLY ebminer8 ANSWER
Cuáles son los productos más caros ,​