rilynpredmore69
rilynpredmore69 rilynpredmore69
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Soup costs $0.97 for an 8-ounce can. What is the cost per ounce? (to the nearest cent)

Relax

Respuesta :

gamingbeast015 gamingbeast015
  • 22-10-2020

Answer:

$0.12

Step-by-step explanation:

0.97 = 8 ounces, 1 ounce = 0.97/8=0.12 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

what is a suggested solution to a scientific problem
What is the name of a length that is 100 times larger than a millimeter
Why do West Indians speak a variety of languages today?
Jose earned 50 points in a video game.He lost 40 points, then lost 30 more points.write and evaluate an expression to find his final score in the video game.
Evaluate: xy - x (x - y^0) if x = 2 and y = -1/2
find y' when y= secx/ 1+tanx
can anybody help me im in need of help
What value of x will make 3x+1=43 true
How does genetic variation and mutation play a role in natural selection?
The special at a local pizza place says you can choose any 3 toppings from a list of 5. How many possible combinations are there?