lowkeyhawa lowkeyhawa
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

3) Ice cream is on sale at the store. It costs $3.00 for 2
cups of ice cream
How much does it cost for 1 cup of ich cream?
(the unit rate)

Relax

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

$3.00/2=$1.50 per cup

Answer Link

Otras preguntas

The basic unit of mass in the international system of units or si is the
Whats a form of birth control that involves with hormones?
Is 9.3 greater then or less then 9.29
What type of triangle is a 45-45-90 right triangle??
Two cars, car X and car Y , start moving from the same point P on a cross intersection. Car X is travelling east and car Y is travelling north. Some time later
Is y=6x-2 proportional
What is the slope of the line whose equation is -3x y=12?
What human practices are destroying the rain forest?
Correct this sentence. shannon done the cooking an cleaning while her mother was ill.
What is muscular middle layer of the heart?