Bighead1230 Bighead1230
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which costs less per banana, 8 bananas for $1.95 or 12 bananas for $2.29? Explain.

Relax

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

12 bananas for $2.29

Step-by-step explanation:

1.95/8=$0.24 per banana

2.29/12=$0.19 per banana

$0.19>$0.24

Answer Link
Edelynn
Edelynn Edelynn
  • 22-10-2020

12 Bananas is the most worth it
Answer Link

Otras preguntas

Toms home is 1800 m from his school. One morning he walked part of the way to school and then ran the rest. If it took him 20 minutes or less to get to school,
Using Subjects and Predicates in a paragraph.Your best friend is on vacation, and you are pet-sitting. Write a paragraph about your experience taking care of yo
What is an ion? in chemistry
Which answer is closest to the true value of the expression: (9.1 x 10⁴)(1.1 x10^{-5})(log10^{-13})(1000) (a) 1.3  (b) 13000  (c) -13000  (d) 1.3 x 10^{-11} Can
Humans, monkeys, and apes belong to a group of animals known as
Two fifths the cube of a number
list the six external parts of a computer system, identify which is the output device and which is the input device?
How do you solve 6x89 (Distributive property)
What is an ion? in chemistry
"He wrote the diary in a secret shorthand."Where is the simple predicate in the sentence above?