takyalahrimmer23 takyalahrimmer23
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Milk creamery charges $2 for a cup of ice cream and $0.75 for each topping (t) . Justin wants a cup of ice cream with for toppings

Relax

Respuesta :

clutchins24 clutchins24
  • 24-09-2020

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

$2 for cup

$0.75 per topping

4 toppings $0.75 a piece

4 × .75 = 3.00

$2 + $3 = $5

Answer Link

Otras preguntas

Why did virtual realism lose its appeal
45 of the magnets in George's collection are flags. 12 of those flags are U.S. flags. What fraction of George's magnets are U.S. flags?
a survey of 400 students showed that 50% of them bring their lunch everyday how many students bring their lunch over there
When the government allows free enterprise but places summer striction‘s on the economy it is called a ______. A command economy B. free marketed economy C. Wid
here goes another question lol oops
The phrase "he would foller that straddle-bug to Mexico but what he would find out where he was bound for and how long he was on the road" is an example of whic
is -7x=-56y a direct variation if so whats the constant of variation
The most important form of nonverbal communication during a presentation is PowerPoint.
briefly explain the Missouri Compromise
please help I will mark brainly!!!!