goofyNyah goofyNyah
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

a gorcery store sells a smal case of 6 bottles of water $4 and large case of q8 bottles for $10. Is the price per bottle pf water proportional?

Relax

Respuesta :

justsomerandomguy64
justsomerandomguy64 justsomerandomguy64
  • 22-09-2020
8 bottles for $10 is the better deal because each bottle cost $1.25 while
6 bottles for $4 each bottle cost $1.50
Answer Link

Otras preguntas

how was the ''good little boy treated fairly by mark twainn
Limits helppppp please!!!!!!
Usian bolt can run 100meters in 9.58 seconds . my car can drive 100kilometers an hour. which is faster, is it faster to travel 100meters in 9.58 seconds or 100
Stanton argues that women must... A-quit waiting for the respect of men. B-assume that all men are entitled. C-take a new position in society. D-explain why the
13 + 2(3x − 7) please help
Is this correct people?
In a project there are 560hrs
A principal of $2200 is invested at 6.25% interest, compounded annually. How much will the investment be worth after 13 years
How do i go to the questions page so i can answer other people questions?
Can someone please help me write a personal narrative about summer or some type of school project. It has to have all of this Please it has to have Criteria, e