ghimiretanu5 ghimiretanu5
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

es
the cost
find the
of a 9 kg of rice
6 kg of
cost of
225
rice.​

Relax

Respuesta :

saraharif006
saraharif006 saraharif006
  • 21-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 kg rice = 225

so cost of 1 kg rice = 225 / 6

= 37.5

therefore, cost of 9 kg rice = 37.5 × 9 = 337.5

Hope this helps

plz mark as brainliest!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

Plsss help ASAP the semester is about to end and I have to finish so many assignments
Can someone solve this pls
Please help with this!
Terry is purchasing a bike that is on sale for 40% off the original price. After a coupon is applied that reduces the sale price by 20%, Terry's final cost for
debit balance with binod rs.50000​
Upper and lower estimates
1 Na2CO3(aq) + 1 CaCl2(aq) → 1 CaCO3(s) + 2 NaCl(aq) 4. Use the balanced chemical equation from the last question to solve this situation: You combine 0.5 grams
Solve the quadratic equation x2−5x=−20 by completing the square.
Write an essay about someone who you consider to be a hero. Share an experience that shows what you admire about that person and the impact they have had on you
Solve this system of equations using substitution: y = 2r-4 x + 2y = 10 Step 1: Substitute for y in the second equation. Which is the resulting equation? *choic