lisac2 lisac2
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

The 8th grade sells popcorn after school.
The 2-cup container is $0.89, the 24-cup
container is $1.10, and the 32-cup
container is $1.75. Which is the best buy?

Relax

Respuesta :

zunairamohsin225
zunairamohsin225 zunairamohsin225
  • 20-02-2021

Answer:

I would say the 2-cup container is the best buy.

Step-by-step explanation:

Value for money and 2 cups are enough.

Answer Link

Otras preguntas

c=50p to find the total cost , c, for the number of people p
list three ways that reading hieroglyphs differs from reading english
why are mixtures important in our daily lives
Economists warn that the nation is slipping into a recession. Which fiscal policies will the federal government most likely take to help the economy grow? Low
unscramble this word ACHGNE
Which statements describe results of the greenhouse effect?A. higher temperaturesB. expanding ice capsC. penguins losing their natural habitatD. rising sea leve
what is the importance of religious freedom in America
how many times does 8 go into 68
Walter takes 7/10 of an hour to mow 2/5 of an acre of lawn. At this rate, how many acres will he mow in an hour?
What is Equivalent to 3.29