
Respuesta :
Answer: $17.84
Explanation:
The following can be reduced.fromcthe question:
Total Assets = $848,000
Total Debt = $402,000
Total equity = Total asset - total debt
= $848,000 - 402,000
= $446,000
Outstanding Shares = 25,000
Value per shares:
= $446,000/25,000
= $17.84
Value of shares repurchased =$40,000
Number of shares repurchased:
= $40,000/17.84
= 2,242.15
= 2242 approximately
Number of shares outstanding:
= 25,000 - 2,242
= 22,758
Value of shares outstanding:
= $446,000 - 40,000
= $406,000
Price of Shares = Value of shares/number of shares
= $406,000 / 22,758
= $17.84
Otras preguntas
Написати синквейн за повістю "Климко".ПОЧЕМУ МОИ ВОПРОСЫ БАННЯТ БЛ`=|={|$[$[
The Press has total assets of 848000 and total debt of 402000 on a market value basis There are 25000 shares of stock outstanding The company has announced it i

Answer Link
The Press has total assets of $848,000 and total debt of $402,000 on a market value basis. There are 25,000 shares of stock outstanding. The company has announced it is going to repurchase $40,000 worth of stock in the open market. What will be the price per share after the repurchase

Respuesta :
Answer: $17.84
Explanation:
The following can be reduced.fromcthe question:
Total Assets = $848,000
Total Debt = $402,000
Total equity = Total asset - total debt
= $848,000 - 402,000
= $446,000
Outstanding Shares = 25,000
Value per shares:
= $446,000/25,000
= $17.84
Value of shares repurchased =$40,000
Number of shares repurchased:
= $40,000/17.84
= 2,242.15
= 2242 approximately
Number of shares outstanding:
= 25,000 - 2,242
= 22,758
Value of shares outstanding:
= $446,000 - 40,000
= $406,000
Price of Shares = Value of shares/number of shares
= $406,000 / 22,758
= $17.84