bakiwowowlol bakiwowowlol
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math help me please :)

6th grade math help me please class=
Relax

Respuesta :

giligan
giligan giligan
  • 26-05-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Divide 72 by 6, the answer is 12.

Answer Link
ANCKPOP
ANCKPOP ANCKPOP
  • 26-05-2020

Answer:

C) $0.12 per ounce of yogurt

Step-by-step explanation:

"6 ounces of yogurt for $0.72"

[tex] = \frac{0.72}{6} \\ = 0.12[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

(7 thousands 3 tens) ÷ 10 =
What is the image point of (7,-5)after a translation right 3 units and down 1 unit?
Calculate the molar mass of calcium hydroxide, Ca(OH),(s). Write your answer using proper units. Show all work.
Termites live in the tropical rainforest breaking down dead and decaying plant material. As they break down the plant material they release methane, a greenhous
a) If it costs $2000 per credit, holy much would you pay for a 5-credit course like Physics A?
I need help with this question plz thx​
Identify the missing factors: d) 20 = (4) (?) e) -14x = (7)(?) f) x3 =x2 (?)
How do scientists conduct investigations
A diabetic person who doesn’t feel good usually needs what? A:Insulin injection B: to lay down and sleep C: large amounts of water D: sugar
PLEASE HELP: Complete the equation of a line through (-10, -7) and (-5, -9).