trish86
trish86 trish86
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Joanna purchased 5 bottles of water for $4.00. What is the cost of one bottle of water?

Relax

Respuesta :

shelbyeliza shelbyeliza
  • 21-05-2020

Answer:

0.80 cents

Step-by-step explanation:

5 bottles/ $4.00 = 1 bottle/ x

4 = 5x

0.8=x

Answer Link
audreykr2006
audreykr2006 audreykr2006
  • 21-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

4.00 divided by 5

Answer Link

Otras preguntas

What happens to the density and temperature of rock within earth's interior as depth increases
Please help I beg of you
name that triangle center​
What is the difference between speed and velocity?
Find the word that has the SAME MEANING as the underlined word(s): undertake a risky or daring journey or course of action
If you know Spanish can you plzzz take a look at this
The media attention on mars enthusiasts has caused space exploration to become one of the most important issues facing Americans today
How did people’s lives improve under Soviet Totalitarian rule and how did it remain the same?
What expression is equivalent to F(x)=^x+2x G(x)=-3x+11
Pls answer need them asap