tristonpierre tristonpierre
  • 23-08-2016
  • Mathematics
contestada

A store is selling 5 cans of tomato sauce for $4.50. What is the unit price?

Relax

Respuesta :

Desertdawn
Desertdawn Desertdawn
  • 23-08-2016
4.50/5=.9 so the unit price is .9
Answer Link
garydesir1
garydesir1 garydesir1
  • 23-08-2016
Hi Pierre

All you have is multiply
4.50/5 = 0.9
The unit price is 0.9


Sorry about my mistakes earlier

I hope that's help ! 

Answer Link

Otras preguntas

1) Which letter salutation is correctly punctuated? A. Dear Madam. B. Dear Sir: C. Dear Senator Crandall-- D. Dear Mr. Rubenstein; 2) Which sentenc
The ability to produce a good or service at a lower opportunity cost than other producers is called
What was the court’s dissenting opinion in Plessy v. Ferguson?
-12>x-7 inequality and graph its solution
Which sentence from Abraham Lincoln's second inaugural address conveys that he wanted the US Civil War to end as soon as possible?
What was the primary goal of the Marshall Plan?
what do frogs and salamanders have in common?
There were 28 white ducks swimming in a pond. Twice as many brown ducks flew in and landed in the pond. Then half of the white ducks flew away. How many ducks r
What is Odysseus bWhat is Odysseus best known for?
Sarah only knows the diameter of a circle. What should she do to find the radius?