dsp07
dsp07 dsp07
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 12 ounces for $7.50 or 1 pound for $9.00? Explain your reasoning.

Relax

Respuesta :

katielikens
katielikens katielikens
  • 21-04-2020
the first one (12 for 7.50) because 1 pound is 16 ounces so 7.50/12= .625
and 9/16 = to .56
Answer Link

Otras preguntas

what are organised sector? give examples​
Not everyone is capable of fulfilling the roles of the elders. Explain this statement.
What are two ways carbohydrates can be used in the ecosystem?
Communication is not very important until a child is old enouah to understand expectations and consequences. O True O False
True or False Scale Factors can be written as fractions in simplest form.
Which of the four spheres is this pictures/scene? A) hydrosphere B) biosphere C) geosphere D) atmosphere
*BRAINIEST & 15 POINTS* * MULTIPLE CHOICE* !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Why are non-fiction books examples of informational writing?​
Determine whether the statement below is true or false. Justify the answer. An orthogonal matrix is invertible. Choose the correct answer below. A. The statemen
what happens when heat is removed from water? the water particles move farther apart. the water changes from a liquid to a gas. the temperature of the water inc