garo2910 garo2910
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 2 bags of cat food cost ​$5.50. How much would Marco spend on 3 bags of cat ​food?

Relax

Respuesta :

PapaLinguini
PapaLinguini PapaLinguini
  • 25-03-2020

Answer:

$8.25 is how much 3 bags of cat food cost.

Step-by-step explanation:

5.50 divided by two equals 2.75

2.75 x 3 = 8.25

Answer Link

Otras preguntas

Hi everyone!! Could someone write a real-world problem in which you could graph function? Thanks!! The best ne will win the title of the most brainliest!!
Reformers worked to change schools by making them more A. independent of state rules. B. accessible to everyone. C. demanding of their students. D. economic
#13 &14, please its for 6 grade
23.7% write as a decimal
The solution set of |R - 3| = 10 is
how does climate change affect businesses operation?
Suppose you plant an angiosperm in a pot, which you leave on your porch, and something knocks the pot over on its side. You find that the stems are bent and fac
A joger travels 8.0 kilometers in 1.25 hours what is the average speed?
What is 2+2x4x4 i need the answer fast.
Which of the following was an achievement of the reign of Constantine? A. The Pax Romana was established, which resulted in a period of peace. B. The Edi