egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Relax

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line that passes through (9, 9) and (6, 5). Simplify your answer and write it as a proper fraction, improper fraction, or integer.
why is a territory considered as a major element of a state?​
Can someone please help me
The magistrate rejected the defendant's a) appeal b) appellation c) appease
how many degrees there in 3/5 right angleA. 180B. 90C. 150D. 54​
what does 4/5÷3+2×29​
Which text provides the more effective argument? Include details about the appeals and structures of the two texts to support your position. bcl
Pooja, who has p number of pets, has twice as many pets as Morgan. Which expression correctly shows how many pets Morgan has? A) 2 + p B) 2 x p C) p - 2 D) p ÷
An office supply store open five days a week must determine the best inventory policy for boxes of copier paper. Weekly demand is nearly constant at 250 boxes.
can someone please help?