melissalewis21ml melissalewis21ml
  • 25-02-2020
  • Mathematics
contestada

John spent 36 to buy 4 basketball. What was the price per basketball?

Relax

Respuesta :

rianna14 rianna14
  • 25-02-2020

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

If $36 for 4 basketballs, the 1 basketball would be $9.

$36/4= $9

Answer Link
neka90
neka90 neka90
  • 25-02-2020
each basketball was $9
9X4=$36
Answer Link

Otras preguntas

What is a direct cause of heat stroke
You start driving north for 32 miles, turn right, and drive east for another 24 miles. How many miles must you travel to return directly back to your starting p
Please help!!!!!!!!!!
A population of rodents, called population A, lived together in harmony on a large landmass until one group of the population dispersed to a nearby island. Two
Unorganized development is destructive​
What technology was developed in China during the Zhou dynasty?
Complete the identity
find the x and y intercepts of the following function. g(x)=x^2-5x-84
Someone please help??
What happens to the average kinetic energy of the particles in a sample of matter as the temperature of the sample is increased?