smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Is the statement true or
false?
Each piece of fruit costs
the same when 6
apples sell for $0.96
and 8 oranges sell for
$1.28. ​

Relax

Respuesta :

anna12348034 anna12348034
  • 24-02-2020

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You do 0.96÷6=0.16

And 1.28÷8=0.16

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

what is dramatic irony?
Least to greastest awnser
ASAP WILL MARK BRAINLYEST solve this equation by completing the square:
Which is the best definition of a cellular membrane
consider the rectangular prism shown. using only whole number dimensions, how many different prosms are possible?
What makes source credible A. It’s author is a president. B. It lacks evidence to support its arguments. C. It is consistently reliable. D. It is written with
What was one reason Jefferson wanted the Louisiana territory?
a star athlete at a local college scored 628 points during the 31 basketball games she played in 2004 regular season. what was the average number of points she
can someone explain triangle sum theorem?
Which sexually transmitted infection is called the "silent disease"?