smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Relax

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

A wave on a rope is shown in the diagram. If the frequency of the wave is 4 Hz, what is the wave speed?
The Proposed East West Metro Takes you to the other side of the river?
What is the Friar's plan to help Juliet?
Solve for X. X =?] 5X - 16 x + 10
Que es el socialismo?
Given the function f(x) = 8x + 4, find each of the following. f(5), f(-8), f(0)​
main idea of "Of Plymouth plantation", from chapter 9 to 12. (Main Idea discusses the most important details in the text, similar to a summary.)​
Please use the limit definition of the derivative, just finding the derivative
Which statement best completes the diagram
сообщение история одного города