Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of swiss cheese costs $4.00 at the grocery store. Use the fact that 16 ounces = 1 pound to help you find the cost of 1/4 pound of swiss cheese. a. $1.00 c. $4.00 b. $16.00 d. $2.00

Relax

Respuesta :

ngolovelykids3 ngolovelykids3
  • 25-01-2020

Answer:

$2.00

1/4*4.00=2.00 the answer is 2.00

Answer Link

Otras preguntas

b=ym+y for m   m=   help me solve thank u
To make concrete it takes 8 parts crushed gravel, 7 parts water and 5 parts cement mix. A worker needs to make 220kg of concrete. How much crushed gravel, water
A bag contains 12 slips of paper of the same size. Each slip has one number on it, 1-12. Describe an impossible event.
What Is the Difference Between Comedy and Satire?
do rainforests have seasons?  if do What are they?
I need to know what is Constructive Criticism?
how many school text book that i can buy with 5 billion? (this is my civics homework)
A man stands on a cliff that 10m above the sea. He throws a stone vertically upwards with velocity 5ms^-1. The stone eventually lands in the sea, if the air res
What is x4-81 factored?
Standing in your tree house, 50 feet off the ground, you look down at a 60° angle and notice a Frisbee. Approximately how many feet from the base of the tree