hachem hachem
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs katz is buying apples and carrot cake for a school party.the apples cost $2.12 per pound.the carrot costs $19.75 estimate the cost for 3 pounds of apples and 1 cake

Mrs katz is buying apples and carrot cake for a school partythe apples cost 212 per poundthe carrot costs 1975 estimate the cost for 3 pounds of apples and 1 ca class=
Relax

Respuesta :

Neatoooo Neatoooo
  • 23-05-2019

a rough estimate is 26 because 20+2(3)=26

3 pounds of apples are 6.36

19.75+ 2.12(3) = 26.11

Answer Link

Otras preguntas

can anyone help me out. i dont know what 9x9 equals. what is the prouduct?
-5 1/2 divided by 2 1/3
What is the absolute value of |-7|
What is halfway between 6500 and 7000
jackson stationery sells cards in packs of 48 and envelopes in packs of 64.If kina wants the same number  of each, what is the minimum number of cards that she
what are irrational numbers/
a commercial jet has been instructed to climb from its present altitude pf 9000 feet to a cruising altitude of 44000 feet, if the plane descends at a rate of 2,
Can you please answer the questions 2,4, and 5
Diego's investment in a stock grew 28% to $448. how much did he invest?
what is eight decreased by 3 times a number equals 2