li4verdejason
li4verdejason li4verdejason
  • 26-04-2016
  • Mathematics
contestada

Suzanne needs material for her school project. She buys 2.75 yards of material at $5.84 a yard. What is the total cost of the material? a. $8.59 b. $16.06 c. $11.59 d. $13.75

Relax

Respuesta :

AthaliaEliana
AthaliaEliana AthaliaEliana
  • 26-04-2016
answer is B) $16.06 because 2.75 x 5.84=16.06 
Hope this helps ^-^
Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blank : 1. Earth rotates from ______________ to ________________.
Define unit of electric work (JOULE) in relation to quantity of charge and potential difference.
Two angles are complementary. They have measures of (7x + 2)° and (3x – 2)°, respectively. What is the value of x?18090910
i know that earth is spinning very fast but why don't we fell  it spinning ?
what is the area of a figure with vertices(1,1), (8,1) , and (5,5)?
is basil a herb or a shrub?
The Universal Law of Gravity states that the force of gravity acts between all objects. Nonetheless, you never feel that the fridge in your kitchen pulls you to
Name the important city through which the Prime Meridian passes through.
Why do some countries have to adopt more than one standard time ?
What is the tenth term in the sequence 5,8,11,14...?A. 29B.32C. 35D. 38