jai17 jai17
  • 25-04-2016
  • Mathematics
contestada

Say you are grocery shopping and you come across an item for which the unit price is not labeled. How can you find the unit price on your own?

Relax

Respuesta :

Slenderman01 Slenderman01
  • 27-04-2016
I have a simple easy way of doing this.  First you find the weight of the item, and then you would divide the cost by the weight.  that's it
Answer Link

Otras preguntas

Can you write an expression for the number of miles george travels in h hours, George drives 45 mi/h?
When 0.2mol of calcium reacts with 880g of water 2.24L of hydrogen gas form at STP How would the amount of hydrogen produced change if the volume of water was d
what contrasts of sound did composers stress?
what are three materials transported by global ocean circulation?
whats is an equivalent expression to the picture below.
For which value of x is undefined?
Which best explains why the total mass of the product(s) would be less than the total weight of the reactant(s) after a chemical reaction?
can someone please help with this page
When 0.2mol of calcium reacts with 880g of water 2.24L of hydrogen gas form at STP How would the amount of hydrogen produced change if the volume of water was d
Why does a compass point to the east or west of true north in different locations?