Yahfavgurltally Yahfavgurltally
  • 25-02-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?

Relax

Respuesta :

aniyahking
aniyahking aniyahking
  • 25-02-2019

Answer:

The answer is $10

Step-by-step explanation:

5 times 2 equals 10

Answer Link
christopherchap
christopherchap christopherchap
  • 25-02-2019

40 cents is the answer

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to 1/4 + 1/2
Help solving algebra problem 6(1/3h + 1)
How to write each number in expanded form using powers of 10. 98,364
which describes the number sentences? 6+0=6
How to find a sum of a number
How do you simplify 10 square root 96
write two inequalities to compare -9 and -4
if a giant tortoise  walks 15 feet a minute how long will it take this reptile to walk 165 feet?
List 5things you do daily and give examples of how life science might relate to each of these things
can the lowest common multiple and the greatest common factor of two numbers  be the same number?