leannewallace17 leannewallace17
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

A 6 pack of undershirts cost 13.98 this is 3.96 less than the cost of buying 6 individual shirts amount how much does each undershirt cost when purchased individually

Relax

Respuesta :

sadcultures
sadcultures sadcultures
  • 25-01-2019

6 - pack = 13.98

6 individual shirts = 13.98 + 3.96 = $17.94

each costs = 17.94/6 = $2.99

Answer Link

Otras preguntas

a recipe calls for 6 cups of water and 4 cups of flour. if the recipe is decreased to use 2 cups of water, how much flour should be used
What are some reasons why the Louisiana purchase was important to American history?
A 25 lb bag of rice costs $29.50. What is the cost of the rice per pound?
why is freezing water extremely biologicallyrelevant
what two culture blended to shape the development of the maxico
What was Manchukuo? a. part of the Dutch East Indies b. a town along the Burma Road c. puppet state after Manchuria d. an important Japanese city
what times what equals 3000
What is 1/100 of 605
In Quebec province, strong feelings of ______________ have led to conflict between French and English speakers.
LOOK, 25 POINTS Y'ALL this is a logic-math combo question that was from my 5th grade math book (singapore math). just for fun. I never solved it on my own. MUST