nlatch8587 nlatch8587
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb of candy costs 20 .25 how many would 1 lb of candy cost

Relax

Respuesta :

Helsset Helsset
  • 28-09-2018

solution:

[tex]\frac{c}{w}=\frac{20.25}{\frac{3}{4}}\\

\frac{c}{1}=\frac{20.25\times 4}{3}\\

\frac{c}{1}=\frac{81}{3}\\

c=27\\

1Ib cost is \$ 27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

13. À qui s'adressait ce genre de légende à l'origine selon vous? Justifiez votre réponse en vous référant à la morale sous-entendue de ce récit.
The founders believed that, because natural rights are universal, it's the job of the United States to protect rights all over the world. True False
Arrange the following numbers in descending order: 50,101 501,100 51,150 500,101
what was the first times square new year’s ball made of?
a weather disturbance in the northeastern part of the pacific ocean the northern part of the atlantic ocean is called​
Which statement correctly compares the ratios? The ratio 9 to 12 is greater than 4 to 6. The ratio 9 to 12 is less than 4 to 6. The ratio 9 to 12 is equal to 4
Simplify. 12c+3(c+10)+21 A. 36c + 51 B. 25c + 21 C. 15c + 51 D. 15c + 34
what is the answer??
Can someone pls help me out with the question below. Ty if u do
From the passage the reader can infer the other has the opinion that