jslr jslr
  • 22-04-2024
  • Mathematics
contestada

Tidbit started a summer business of mowing lawns. However, before he could mow lawns, he needed to purchase supplies (a lawnmower among other needs). Tidbit spent $112 gathering necessary materials. He makes on average $6 per lawn, mowed. Write an equation to show Tidbit his earnings, E, for L lawns mowed.

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

is it possible for the sum of two numbers to be less than either of the numbers? ​
why did the new colonies need so many slaves
whats the answer to this
multiply ( × - 2 ) ( 3× + 4) using distribution method​
the trailer cost one-fourth as much as the boat. the total cost of both is 4,000 how much did each cost
Which photograph illustrates competition? A) B) C) D)
please help asap!!!! algebra graphing functions!! 50 points thank you!! (not sure why the pics are sideways lol)
A publisher needs to send many books to a local book retailer and will send the books in a combination of small and large boxes. Each small box can hold 20 book
Need by 8:20 P.M./6:30A.M please hurry!
From the following figure, how many ways can you show that lines l and m are parallel? At least 4 ways One way Two ways Three ways