ma7189 ma7189
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes.The 3-pound bags of oranges cost $4. The 8-pound bags of oranges cost $9. Which oranges cost less per pound? Explain your reasoning

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

What is a type of animal that abounds in the jungle of Belize? a. horses c. donkeys b. Jaguars d. rabbits
Why is a democracy considered the most inefficient form of government?
how are the feet of a frog adapted for swimming
a moving multicellular organism that cannot make its own food most likely belongs to which kingdom
What is the volume of the prism? ____ cm3
What is the exact area of a circle whose diameter is 14 cm? A. 14 straight pi cm2 B. 28 straight pi cm2 C. 49 straight pi cm2 D. 196 straight pi cm2
Which statement is true about the outer planets? A.all have moons B.all have large rocky cores C.all orbit in a retrograde pattern D.all have high densities
what is the lasting legacy of the crucible
what type of a consumer is krill?
Which answer does not correct this run-on sentence? Last summer Jim mowed just one lawn, now he mows three. A. Last summer Jim mowed just one lawn. Now he mow